Otwarcie mediateki

ilustracja

19 grudnia została otwarta mediateka w jednym z budynków kompleksu usługowego w miejscu dawnego dworca. Działa jako „Sopoteka” – jeden z oddziałów Miejskiej Biblioteki Publicznej. W wyniku jej uruchomienia zlikwidowano filię biblioteki nr 1 przy Sikorskiego. Jednym z punktów programu wydarzeń towarzyszących otwarciu było wystąpienie projektanta wnętrza mediateki, dr. Jana Sikory. Projektant opisał wnętrze i proces jego projektowania.

15c12 Uwielbiam Sopot, ale w sezonie jest mnóstwo turystów i mamy problem, bo dla nas samych już nie ma miejsca, gdzie jest oaza. I dlatego zaczynamy jak koty chodzić własnymi ścieżkami i szukać tego miejsca, tej oazy – pomyślałem, że to miejsce mogłoby takie być. Jak już zacznie się ten moment ataku parawanów na plażę, to to miejsce zawsze będzie takim miejscem kultury, miejscem otwartym.(...) Jedną z inspiracji było stworzenie przestrzeni dla użytkownika, a nie dla zasobów. Kiedyś biblioteki były zbiorami, przy których siedziała obsługa, do której można było zwrócić się o książkę. To był poprzedni sposób myślenia – wcześniejszy paradygmat w projektowaniu i myśleniu. Kiedyś artysta tworzył w parku wielki monumentalny pomnik, który można było podziwiać. Kiedy zwiedzamy nowe instalacje, nowe miasta, nowe przestrzenie, to my wchodzimy do środka, my odczuwamy to miejsce i my je definiujemy. To miejsce jest dla nas – opisał swoją inspirację dr Jan Sikora.

15c14 Estetyka wnętrza „Sopoteki” powstała ze zderzenia technologicznej nowoczesności dzisiejszych zbiorów multimedialnych i plażowego slow life wywodzącego się z tradycji miasta. Powstała czysta przestrzeń, którą podkreśla horyzont z widokiem. Znajdują się w niej odwołania się do plaży i zieleni miasta: jest podzielona za pomocą wysokich mebli i ruchomych zasłon tekstylnych. Wszystkie kolory są stonowane: wykładzina w kolorze piasku przypomina fakturą załamania nawierzchni plaży.

15C191

Regały biblioteczne są z jasnego drewna, same przypominają natomiast drzewa, dodatkowo dzieląc przestrzeń.

15C194

Charakterystyczne dla miasta kosze plażowe kolorem przypominają ciemny piasek. Zostały tak ustawione, żeby podzielić, rozbić przestrzeń i stanowić też barierę akustyczną.

15C195 15C193 15C192 Chciałem stworzyć miejsce do siedzenia, które wygłusza akustycznie, w którym można wygodnie siedzieć z komputerem – wyjaśnia projektant. W nowoczesnych lampach na suficie pojawiają się kształty kijków chrustu. W logotypie mediateki dominuje naturalna zieleń. Bezpośrednią inspiracją koloru logotypu „Sopoteki” stały się wiosenne listki zaobserwowane wiosną 2015 w nadmorskim pasie miasta.

ilustracja Ogólny układ mediateki pozwala organizować różnorodne działania. Z przodu powstała część dla dzieci z miękkimi siedziskami. Ściany zostały wyłożone panelami akustycznymi rozbijającymi ewentualne hałasy. Podwyższone siedziska osłania głowę dziecka.

15C196

Część centralna - komunikacyjna i część otwarta prowadzi do wielkiego stołu, gdzie wszyscy mogą przyjść i ze sobą rozmawiać. Nazwy stref również miały w zamyśle projektanta „Sopoteki” dać do myślenia: strefa spotkań, koszy plażowych, plażowania.

na ten temat:

Nowe funkcje w budynku biblioteki przy Westerplatte

ilustracja

... czytaj dalej >>>

Wyposażenie wnętrz willi przy Goyki

ilustracja

... czytaj dalej >>>

Przeniesienie miniteki

ilustracja

... czytaj dalej >>>

Remont domu pod wieżą przy Goyki

ilustracja

... czytaj dalej >>>

Czynsz za Sopotekę

ilustracja

... czytaj dalej >>>